Skog, hopp och kärlek
Alltså, det här tröstlösa vädret. ..Är man inte trött innan så blir man, eller vad säger ni? Men ut ska jag idag ändå. Efter flera veckors paus (med några få undantag) har jag nämligen bestämt mig för att börja promenera igen. Trots hälsporre, eller vad det nu är. För det första har foten blivit lite bättre, och för det andra…orkar jag inte mer! Jag mår så dåligt när jag inte får motion så det funkar inte att låta bli. Och försöken att stå i kaninhagen och andas frisk luft, går inte på långa vägar upp mot promenaderna. Så hälsporre får helt enkelt vägas mot stress, sämre sömn o s v, och då vinner skogen alla gånger.
(Snälla, skriv inget om att det är ett dumt beslut. Fast gärna tvärtom;) Dessutom behöver vi prata mycket i vår familj just nu, och det gör vi väldigt bra i just…ni fattar.
Förutom rörelse har jag en enorm tilltro till kommunikation. Att berätta. Fråga. Uttrycka sina känslor. Be om råd. Så mycket magiskt kan hända när man vågar lätta sitt hjärta hos någon som lyssnar, att det inte är klokt. Eller, det är just vad det är😉
Och det här kanske inte var så dumt heller? Ett av barnen log i alla fall när hon såg detta i tallriken i morse:
För vad ska man tro på när mycket är tungt? Man ska tro på kärlek tycker jag.
Nu ska jag ut till kaninerna en stund, en viktig del av min mindfulness i vardagen. Tyvärr har jag fortfarande starka känningar av utmattnings-symptom, så jag försöker varva vila med aktivitet. Min man kan inte ta över allt, för då faller han nog också snart… Och återigen vill jag tacka för alla fina ord och råd🤗❤️Det betyder så mycket, och hjäper verkligen, kommentarerna blir välkomna påminnelser om hur viktigt det är att t ex ta det lugnt. Jag avslutar med ett klokt citat från Astrid Lindgren
Kram på er, och glöm inte att vara snälla mot er själva. För det goda börjar där💓
Hälsosamt att komma ut och gå, hälsporren kanske ger sig – hur som helst önskar jag dig en skön dag!
Det är ju verkligen hälsa att komma ut, det måste räknas som något bra. Tack , jag önskar dig en härlig lördag:)
Så sant som det är sagt! Lycka till med hälsporrepromenader!❤️
Tack! Önskar dig en trevlig helg 🙂
💕promenader👍 kärlek❤
Kan det bli bättre än så;) Trevlig helg!
Kram till dig som kämpar på. Ja skogen kan göra underverk. Kram
Tack snälla! Skogen (och promenader) är bäst, ingen protest;) Kram
Haft hälsporre i ca ett år som nu börjar ge sig. Eftersom jag har hund har jag hela tiden gått promenader, låååååånga då o då. Finns bra tips på fotgymnastik på nätet att göra vid hälsporre samt inlägg man kan köpa. Gå på du, hälsporren ger sig så småningom. Kram
Åh, vad skönt att höra. Ja, man är inte ensam om att drabbas av detta, tyvärr…Bara att kämpa på, och som du skriver, finns ju hjälp. Kram!
Du, bara så du vet… För mig blev den ENA hälsporren bättre av att jag rörde på mig (promenerade), så vila är faktiskt inte alltid bäst. Men hur man funkar är ju väldigt olika när det gäller hälsporrar, är min erfarenhet. Gör det som känns bäst. Jag förordar också stretchningar av hälsenan, det behöver jag göra varje dag för senan är för kort och den är roten till mitt onda. Och bra skor, förstås. Men det fattar du ju.
Var rädd om dig! Jag gillar hjärtat på frukosttallriken!!! Jag hade blivit glad för det.
Kram!
Tack, det där behövde jag höra, att inte vila är det enda. Inte kommit igång med stretching, tyvärr, illa…Var rädd om dig med, kram!!
Jag brukar stretcha hälsenorna i fåtöljen framför TV:n, Bara böjer överdelen av foten (tådelen) bakåt och tänjer. Det går liksom automatiskt nu. Och för MIG gör det skillnad – därmed inte sagt att du har hälsporre av samma skäl som jag (för korta hälsenor).
Kramen igen!
Jamen tack, vilket bra och lätt tips också att följa . Det kan ju inte skada i vilket fall, jag provar😊👍Kram!